טומאסינה (Toamasina)

עזרה בתכנון טיול למדגסקר? השאירו פרטים 👇

עכשיו במדגסקר:

מלונות מומלצים

הזמנת מקום בסיור פרטי עם מדריך מקומי בעיר הבירה אנטננריבו

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מדגסקר

טומאסינה (Toamasina)

טומאסינה (Toamasina), שכונתה בעבר Tamatave, היא עיר הנמל המרכזית של מדגסקר. היא נמצאת בחוף המזרחי, בקצה הצפוני של יערות הגשם העצומים של האי. האזור שסביבה מאופיין בחופים ארוכים, שאליהם מגיעים נהרות, הנשפכים אל הים. ניתן למצוא בה ובסביבתה הקרובה ריכוזים גבוהים של חי וצומח ייחודיים, כמו גם מטעים אקזוטיים של קפה, וניל, ציפורן, בננה, קוקוס וליצ'י. העיר עצמה היא שילוב של תחכום, עם שדרות עטורות בעצי דקל ומלונות יוקרתיים, יחד עם מבנים קולוניאליים ישנים מתפוררים ובתים קריאוליים הבנויים על כלונסאות.

בעיר עצמה מתגוררים למעלה מ – 150,000 תושבים, כאשר באזור עצמו מתגוררים קרוב לחצי מיליון איש. אפשר להגיע אליה בטיסת פנים מאנטננריבו או ברכב, נסיעה של בסביבות 6 שעות. יש קווי אוטובוס סדירים אליה, כאשר הנסיעה בהם אורכת בסביבות 9 שעות (האוטובוס יוצא לכיוונה 7 פעמים ביום). נסיעה ברכבת גם היא אפשרות ריאלית.

מה לראות, מה לעשות

אם אתם מגיעים לאזור ותוהים מה לראות ומה לעשות, תגלו לא מעט אפשרויות. ממש דרומית לטומאסינה, בפורט פלוביאל (Port Fluvial) תמצאו סדרה של אגמים מקושרים בתעלות שנבנו במהלך הכיבוש הקולוניאלי הצרפתי. המים השקטים שלהם מושלמים לשייט קצר באמצע היום, העובר על פני שמורות הטבע המקסימות והקטנות שלאורך החוף. הנמל של טומאסינה הוא נקודת עצירה בפני עצמה ותוכלו לצאת אליו באופן עצמאי או במסגרת סיור מודרך. שם תוכלו ללמוד רבות על ההיסטוריה המקומית ולראות מקרוב מבנים המתוארכים לתקופה הקולוניאלית המוקדמת. עוד במקום גם שלושה מוזיאונים מרתקים, המספרים את סיפורה של העיר ואת סיפורה של המדינה, כולל התייחסות לקהילה הראשונה שישבה במקום וכן לאמנות מקומית ותרבות מיוחדת במינה.

אם אתם אמיצים דיו, מומלץ לכם לשכור טרקטורון ולצאת לחקור את החוף המזרחי של מדגסקר. הדבר הוא חלק מסיורי יום, המגיעים עד לתעלת פנגלאנס (Pangalanes Canal) וסיורי לילה לתוך היערות ושמורות הטבע שמסביב. כדי להוסיף עוד קצת להתרגשות, משולבת בחלק מהמסלולים גם חציית נהרות.

טאומאסינה
טאומאסינה

נמל טאומאסינה

הנמל של טאומאסינה ממוקם בחוף המזרחי של מדגסקר והוא הרביעי בגודלו בעולם. הנמל פונה לאוקיינוס ההודי וטאומאסינה עצמה מחוברת ברכבת עם עיר הבירה של המדינה, העיר אנטננריבו. עם כניסת הזיכיון לטרמינלים, הנמל הפך למודרני והוא מתגאה כיום במסוף מכולות יעיל, המופעל בזיכיון של 20 שנה על ידי International Container Terminal. הזיכיון הזה כולל תפעול, ניהול, מימון, שיקום ופיתוח מסוף המכולות. בשנים האחרונות, כולל נכון להיום, מטפל הנמל ב-90 אחוז מתעבורת המכולות של מדגסקר ויותר מ-80 אחוז מכל הסחורות האחרות. בעוד שלפני הזיכיון התקופה בטאומאסינה היתה נמוכה ביותר בהשוואה לממוצע נמל עולמי דאז. בנוסף למסוף המכולות, מארח הנמל גם את בית הזיקוק – Solitany Malagasy ועוד. הייצוא של מדגסקר כיום מורכב בעיקר ממוצרי חקלאות וכרייה, כולל עץ, כרום, קפה, ציפורן, וניל, קווארץ, גרפיט, פלפל שחור, פלפל ירוק, קקאו, סוכר, לובסטרים, טקסטיל ועוד. היבוא העיקרי הוא מלט, תירס, קמח, שמן צמחי, אורז, דשן, חלב ואביזרי טקסטיל.

מידע שימושי וחשוב

כעיר הנמל המרכזית של מדגסקר, טומאסינה היא אחד מיעדי החוף המבודדים שקל יחסית להגיע אליהם דרך היבשה. רשת כבישים טובה מקשרת אותה לאנטננריבו והנסיעה בין השתיים אורכת בסביבות 6-7 שעות. עם זאת, טיסות יומיות מהבירה הן פתרון נהדר למי שקצוב בזמן או לא רוצה לצאת לנסיעות ארוכות בכבישים. בעיר עצמה, בטאומאסינה, יש מתקנים טובים – כספומטים, סופרמרקטים וקניון גדול. את ההתניידות בעיר תוכלו לעשות עם טוק-טוקים, ריקשות ומוניות. כיעד לחופשה, טומאסינה היא כנראה התלויה ביותר במזג האוויר במדגסקר – ביקור באמצע השנה הוא חוויה קסומה, בעוד שבחודשי הקיץ הגשומים, בין דצמבר לאפריל, הגשמים יכולים להרגיש אינסופיים ותמיד קיים סיכון לציקלון.

שאלות ותשובות על טאומאסינה

טאומאסינה חייבת את הצלחתה ומידת הפופולאריות שלה בעיקר לשונית האלמוגים, היוצרת נמל רחב ידיים, בעל שני פתחים. מרכז העיר בנוי על חצי אי חולי, היוצא בזווית ישרה מקו החוף הכללי. מדרום לעיירה יש את שפך נהר האיבונדרו באוקיינוס ההודי.

נמל טאומאסינה הוא הנמל העיקרי של מדגסקר, המטפל ב-80 אחוזים מהתנועה הימית הבינלאומית של המדינה. הוא ממוקם על החוף המזרחי של מדגסקר, מול האוקיינוס ההודי. הוא מטפל בכלמעלה ממיליון ו-600,000 טון מטען בכל שנה.

העיר נוסדה במאה ה-18. סביב עמדת מסחר אירופאית ולאחר כיבושו על ידי רדאמה הראשון בשנת 1817, הפך הנמל שבעיר לנמל הראשי של ממלכתו. טומאסינה נכבשה שוב ושוב על ידי הצרפתים והיתה הבסיס לכיבוש הפנים שלהם בשנת 1894.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן