איך מתניידים? המדריך המקוצר לנופשים במדגסקר

עזרה בתכנון טיול למדגסקר? השאירו פרטים 👇

עכשיו במדגסקר:

מלונות מומלצים

הזמנת מקום בסיור פרטי עם מדריך מקומי בעיר הבירה אנטננריבו

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מדגסקר

איך מתניידים? המדריך המקוצר לנופשים במדגסקר

מדינת האיים מדגסקר היא אחד היעדים היפים בעולם, ממוקמת באוקיינוס ההודי ונחשבת לאי הרביעי בגודלו, בהשוואה לכל שאר האיים. ביקור בה הוא חוויה לכל החושים, תרבות מיוחדת, בעלי חיים וצמחים הייחודיים למקום עצמו בלבד, אוכל עשיר בטעמים וחופים מרהיבים עם אפשרויות רבות לנופש מכל סוג וסגנון שרוצים. הדרך הטובה ביותר להתנייד במדגסקר היא על ידי השכרת רכב עם נהג, שיכול לשמש גם כמדריך, או להצטרף לסיור מאורגן, בין אם כזה של יום ובין אם של כמה ימים. סיורים שכאלה יכולים להיות משתלמים במיוחד, שכן הם מכסים את עלות הלינה וחלק מהארוחות או את כולן, אך יש לקחת בחשבון שצריך לעמוד בלוח זמנים קבוע ולחלוק את הטיול עם מטיילים אחרים.

אפשרויות התחבורה הציבורית במדגסקר מוגבלות באופן יחסי, אך זמינות למטיילים. הן זולות יותר, אם כי עשויות להיות איטיות מאד וגם לא תמיד נוחות או בטוחות. לנסיעות ארוכות בין עיירות שונות ובין יעדים תיירותיים בולטים, כדאי לשקול אפשרות של טיסת פנים, הנחשבת נפוצה גם היא. כדי להגיע למדגסקר יהיה עליכם לעלות על טיסה, שתנחת בשדה התעופה הבינלאומי של האי, Ivato International Airport. ממנו תוכלו להיעזר במוניות, הסעות פרטיות או אפילו ברכב שכור כדי להמשיך לכל יעד שתרצו.

כבישי מדגסקר
כבישי מדגסקר

ועכשיו, בהרחבה על פתרונות התחבורה השונים שיש למדגסקר להציע לכם

רוב הנסיעות במדגסקר הן בכביש, עם רשת כבישים שמשתפרת יותר ויותר ככל שחולפות השנים. לכמה מהנתיבים המרכזיים – RN2, RN7 ונתיבים נוספים יש משטח אספלט או משטח נסיעה אחר במצב סביר, כך שהנסיעה בהחלט אפשרית אם כי מצריכה זהירות יתרה. המבנה הכללי של מערכת הכבישים פחות דומה לרשת מסועפת, ויותר למרכז (עיר הבירה אנטננריבו – Antananarivo), ממנה יוצאים המסלולים הלאומיים העיקריים של מדגסקר וממשיכים לכיוון צפון, מזרח, דרום או מערב. בין הצירים המרכזיים הללו, הכבישים או מסלולי הנסיעה פחות בטוחים והם כוללים דרכי עפר או חול צרות, המקשרות בין עיירות קטנות וכפרים באזורים מרוחקים יותר. אלה, מועדים להצפות תכופות בעונות הגשמים ונסיעה בהן בתקופה הזו יכולה לקחת לכם שעות גם כאשר המרחק הוא קצר.

השכרת רכב ונהג

אם התקציב שלכם גבוה יחסית ואתם לא סופרים כל שקל, השכרת רכב ונהג היא פתרון טוב, שבוחרים בו לא מעט מטיילים. שלא כמו השכרת רכב רגילה ונהיגה עצמית (שגם היא אפשרות, אך מומלצת רק לנהגים מנוסים ורק לנסיעות בערים הגדולות ובאזורים הסמוכים להן), השכרת רכב עם נהג מאפשרת לכם ליהנות מחופשה מלא תוך כדי הנסיעה, כשמישהו אחר דואג לנהיגה ולרכב. אחד היתרונות הבולטים באפשרות הזו הוא שרוב הנהגים הם גם מדריכים, כך שבפועל אתם יוצרים לעצמכם טיול מותאם אישית.

חשוב מאד לדאוג שכל המרכיבים בעסקה שכזו יהיו ברורים מראש. בדרך כלל שוכרים את הרכב ואת הנהג ממפעיל תיירות מקומי (לעיתים הנהג הוא בעל הרכב) למסלול מסוים ולזמן מוסכמים. הנהג יטפל בדלק ויכלול את עלויות הלילה שלו ואת דמי הארוחה שלו בעלות הסופית. אם תבחרו לפעמים להזמין אותו לארוחה (כמו שמטיילים רבים עושים), זה יהיה על חשבונכם. עליכם גם להקפיד שלא תתאפשרנה חריגות. למשל, נסיעה צדדית של 20 ק"מ לא תיחשב כחלק מהעסקה אם לא ביקשתם אותה מלכתחילה. רוב עסקאות הנהג והרכב יכללו רכבי 4X4 במצב טוב.

תחבורה ציבורית

אם התקציב שלכם נמוך, מוניות משותפות (Taxi-Brousse) הן הפתרון המתאים לכם. מדובר במיניבוסים בבעלות פרטית או בשיתוף פעולה בין המפעילים שירותים סדירים, לפי לוח זמנים שאיננו בהכרח קבוע מראש. השירותים היוקרתיים יותר פועלים בכבישים הראשיים עם נפח תעבורה גבוה והם כוללים עצירות נוחות והפסקות לארוחות. כל נוסע מקבל מושב ולעיתים הרכב ממוזג.

בחלק השני של הסקאלה, יש את המוניות הללו שיוצאות לדרך רק כאשר הן מתמלאות. מסעות כאלה עשויים להיות איטיים להחריד, לא נוחים ובלתי צפויים לחלוטין, במיוחד כשהם מחוץ למסלולים הרגילים המקובלים, או בעונה הגשומה. לפעמים נסיעות כאלו יכולות להימשך ימים שלמים. תעריפי הנסיעה במוניות משתנים בהתאם למסלול ולכמות הנוסעים (הנסיעות האיטיות ביותר במחוזות המרוחקים והעניים ביותר יעלו לכם הכי הרבה). למוניות יש חניון מוניות בכל עיירה ולפעמים יותר מאחד לכיוונים שונים. אם הגעתם לחניון כזה ואתם רוצים לתפוס מונית, אל תתפתו להזמין אותה אם היא לא מלאה בנוסעים וריקה. במקרה כזה אתם עלולים למצוא את עצמכם ממתינים שעות עד ליציאה. בנושא המזוודות, תיק רגיל של 20 ק"ג בערך הוא אפשרי ללא עלות. מטען נוסף יצריך תוספת של מחיר.

נסיעות בתוך הערים

סוג ואופי התחבורה משתנה בין עיירה לעיירה. בהתאם למיקום, תמצאו מוניות רנו 4L (מבטאים זאת "Quatre-Elle), הלא הן המוניות העירוניות, להבדיל מהטוק טוק הממונעים והריקשות. עלות הנסיעה נקבעת הן בהתאם למרחק והן בהתאם לשעה. נסיעה בלילה תהיה יקרה יותר. את המוניות העירוניות תוכלו לשכור למספר שעות או לנסיעה מסוימת מחוץ לעיר.

טיסות פנים

אייר מדגסקר, חברת התעופה הרשמית של מדגסקר, מציעה מספר רב של טיסות פנים. זאת, יחד עם קומץ מפעילי טיסות צ'רטר. מכיוון שסביר להניח שרוב היעדים הפנימיים שלכם יהיו סביב חופי האי ורוב הנסיעות אליהם בכביש הן ארוכות ויותר מיממה, הפתרון המתאים, אם כך, הוא טיסת פנים בחלק מהמקרים. עם זאת, חשוב לדעת שיש מעט טיסות בין עיירות אזוריות, מה שמקשה מאד להימנע מחזרה מספר פעמים לעיר הבירה.

אוטובוס טיולים

אם אתם חוששים מטיול עצמאי, לא רוצים לארגן ולתכנן בעצמכם את הטיול, המסלולים, מקומות הלינה וכדומה, כדאי לכם לשקול להזמין סיור פרטי עם אוטובוס טיולים. טיולים מאורגנים מוצעים על ידי מפעילים מקומיים שונים והם יכולים להימשך יום אחד, שלושה ימים ואפילו יותר. העלות עליהם מכסה בדרך כלל את בתי המלון, האטרקציות, העברות וחלק מהארוחות. עם זאת, יש לקחת בחשבון שהסיורים אינם פרטיים ולרוב כוללים עד 16 אנשים לכל סיור (ייתכנו מגבלות גיל). כמו כן, תהיו מוגבלים במספר ובסוג העצירות במסלול. היתרון הוא שאינכם צריכים לדאוג לפתרונות תחבורה שונים והנסיעות יהיו נוחות ונעימות, באוטובוסים מושקעים.

נסיעה ברכבות

אפשרויות הנסיעה ברכבת הן מצומצמות מאד ומוגבלות. קו אחד מנוהל על ידי Madarail והוא מחבר בין Moramanga ל – Tamatave, ואילו הקו השני הוא של Fianar-Cote Est  והוא מחבר בין Fianarantsoa ל – Manakara. לכל קו יש שתי נסיעות בשבוע לכל כיוון. יש לקחת בחשבון אפשרות (עם סיכוי גבוה מאד) של יציאה בזמנים שאינם תואמים את לוח הזמנים.

שאלות ותשובות על התניידות במדגסקר

יש מספר אפשרויות להתנייד במדגסקר, כאשר הדרך היעילה, הקלה (וגם היקרה) והנוחה שבהן היא השכרת רכב עם נהג. רבים מהנהגים, אגב, משמשים גם כמדריכים מקומיים באי. למטיילים בתקציב נמוך עדיף להשתמש במוניות המשותפות האיטיות והזולות Taxi-Brousse.

רוב ההתניידות במדגסקר מתרכזת בכבישים שברחבי האי, כאשר רשת הכבישים הקיימת משתפרת בהתמדה, אם כי עדיין יש חלקים הטעונים שיפור.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן