מדגסקר לדתיים

עזרה בתכנון טיול למדגסקר? השאירו פרטים 👇

עכשיו במדגסקר:

מלונות מומלצים

הזמנת מקום בסיור פרטי עם מדריך מקומי בעיר הבירה אנטננריבו

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מדגסקר

מדגסקר לדתיים

עם העלייה של אפריקה על מפת הטיולים של התיירים הישראלים, באופן טבעי מגיעים אליה גם שומרי מסורת ודתיים. לתיירים אלה יש צרכים שונים מאלו של תיירים אחרים ממדינות אחרות, שכן הם צריכים להתנהל עם אוכל כשר, שמירת שבת, בתי כנסת, ושאר התשתיות הנדרשות עבור מטייל שומר מסורת.

טיול באפריקה מהבחינה הזו מורכב אפילו יותר מטיול רגיל בחו"ל. בניגוד לאירופה או לארה"ב, שבהן ניתן למצוא קהילות יהודיות בשפע יחסית (כתלות במדינה), באפריקה כמעט ואין בנמצא קהילות יהודיות. למעט דרום אפריקה שבה יש קהילה יהודית חזקה, המרוכזת גם היא בקייפטאון ויוהנסבורג (אך לא במקומות אחרים), ומספר מועט ביותר של בתי חב"ד ברחבי היבשת, אין למצוא קהילות יהודיות ביבשת העצומה והיפהפייה הזו.

מי שמגיע למדגסקר נתקל בבעיה גדולה אפילו יותר. אם מי שמטייל במדינות אחרות וסמוכות יחסית כמו דרום אפריקה, אתיופיה וקניה יכול להסתמך על תשתיות יהודיות בסיסיות, הרי שבמדגסקר אין שום דבר יהודי. לא בית חב"ד, לא קהילה, לא בית כנסת. כלום.

אז מה עושים?

למרבה השמחה, היעדר קהילה יהודית ממש לא אומר שאתם כשומרי מסורת לא יכולים לטייל במדגסקר המהפנטת. ההפך הוא הנכון. ניתן בהחלט לטייל בה, ואפילו לשגשג וליהנות גם במקומות לא צפויים. זה רק דורש מעט הכנה מראש. איך עושים את זה? נתחיל:

אוכל כשר – זו כמובן הדאגה הראשונה במעלה. קודם כל, נדגיש שבכל רחבי מדגסקר ניתן למצוא מוצרי בסיס כשרים כמו פירות, ירקות ודגים טריים (שאת הכשרים שבהם ניתן לזהות לפי הסנפיר והקשקשים), כמו גם דגנים כמו אורז וכדומה. הן החקלאות העשירה של המדינה, והן העובדה שמדובר באי, מבטיחות את המצב הזה. אם כך, מומלץ להסתובב עם כלי בישול, ולמצוא מלונות או אכסניות שבהן תוכלו לבשל את התוצרת המקומית (התקשורת עם המקומיים תהפוך את חוויית הטיול לאותנטית אפילו יותר מהרגיל).

נוסף על המוצרים הבסיסיים, ניתן למצוא בלא מעט סופרמרקטים במדגסקר מוצרים כשרים. הן הקרבה לדרום אפריקה שבה יש מערכת כשרות נרחבת, והן העובדה שמדובר בקולוניה צרפתית לשעבר, הופכים את המציאה של מוצרים מיובאים עם סימוני כשרות לפשוטה יחסית. בין הסופרמרקטים שאותם ניתן למנות כמחזיקים מבחר של מוצרים מיובאים ניתן למנות את Super U (עם כמה סניפים באנטננריבו הבירה), Leader Price, Jumbo & Score ו-Carrefour, ועוד.

מבחינת הזיהוי של מוצרים כשרים וסימוני כשרות, ניתן להיעזר ברשימות אינטרנטיות המכילות מאות סימונים. 

מסעדות – אין מסעדות כשרות במדגסקר, וגם לא שירותי קייטרינג כשרים. יש מסעדות שבהן יסכימו להכין מאכלים עם הכלים שלכם, או דגים על הגריל עטופים היטב בנייר כסף. מומלץ לבדוק את ההנחיות ההלכתיות המדויקות לפני שמשתמשים באפשרות הזו, על מנת לוודא שאכן ניתן לעשות זאת במקום שבו אתם נמצאים, ולפקח בצורה הדוקה על הבישול. למקפידים על בישול ישראל, חשוב להדליק את האש בעצמכם. חשוב לציין שהעובדה שמסעדה מסוימת מגדירה את עצמה כטבעונית, איננה ערובה בשום צורה לשמירה על כשרות.

שבת ובית כנסת – היות ואין קהילה יהודית במדגסקר, אין שום מקום מועדף להתנהלות בשבת. עם זאת, לפני שבת מומלץ לוודא שיש את כל התשתיות שצריך, ושהשהייה היא במקום שיהיה מהנה להסתובב בו ברגל. מומלץ לבחור במלון עם חצר מגודרת היטב, על מנת להימנע ככל האפשר מבעיות של עירוב וטלטול.

מקווה – מדגסקר היא מדינת איים, ולכן לעיתים ניתן להתשמש בים על מנת לטבול (מומלץ לבדוק את הדרישות ההלכתיות מראש). במקומות שקצת יותר מרוחקים מהים, כמו אנטננריבו הבירה, ניתן למצוא נהר או אגם קרובים שבהם ניתן לטבול. עם זאת, חשוב לוודא מראש עם המקומיים (ועדיף עם רשויות הבריאות) האם הנהר או האגם בטוחים לרחצה.

הכל אפשרי

הסעיפים למעלה הם התשובות לשאלות העיקריות המעסיקות לרוב מטיילים שומרי מסורת בטיול ביעד חדש. הפתיחה של יעדי טיול נוספים וחדשים מהווה הזדמנות מרגשת לחשיפה למקומות אקזוטיים שבהם טרם ביקרתם, ואין שום סיבה ששמירת מסורת תהווה גורם מגביל שימנע מכם להגיע אליהם. עם קצת יצירתיות וגמישות, תוכלו לא רק להסתדר בטיול במדגסקר, אלא אפילו לשגשג וליהנות מאוד. אם תצרו קשר טוב עם המקומיים, תוכלו אפילו ליהנות ממנות של המטבח המקומי העשיר, שהם יכינו לכם בכלים שלכם ועל פי ההנחיות שלכם.

ניתן להשתמש בפירות, הירקות והדגים הטריים לבישול של סעודות מלכים. ניתן לחבור למטיילים נוספים מהארץ לעריכה של שבת מרוממת ומרגשת בקצה הזה של העולם. ניתן להביא איתכם ציוד מהארץ על מנת לשדרג אפילו יותר את החוויה, אם זה מה שאתם רוצים. הכל אפשרי.

שאלות ותשובות על מדגסקר לדתיים

אמנם, לא מדובר במדינה מערבית מודרנית מאד, אך מטיילים דתיים בהחלט יוכלו להסתדר באי עם קצת יצירתיות.

לא, אין מסעדות כשרות במדגסקר, אך ישנם מקומות שיסכימו להכין לכם מאכלים מסוימים עם הכלים שלכם (בהשגחה כמובן).

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן