עונה מומלצת ומידע חשוב על מזג האוויר במדגסקר

עזרה בתכנון טיול למדגסקר? השאירו פרטים 👇

עכשיו במדגסקר:

מלונות מומלצים

הזמנת מקום בסיור פרטי עם מדריך מקומי בעיר הבירה אנטננריבו

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מדגסקר

עונה מומלצת ומידע חשוב על מזג האוויר במדגסקר

מדגסקר היא יעד תיירותי נחשב מאד והיא מושכת אליה מבקרים רבים לאורך כל השנה. החופים המקסימים שלה, הטבע הבראשיתי, מגוון בעלי החיים המדהימים שאפשר לפגוש אך ורק בה (למורים, למשל) וגם התרבות המקומית הנפלאה, כל אלה ועוד הופכים אותה למקום שאסור לכם לפספס. תכנון חופשה במדגסקר מצריך התייחסות גם לתנאי מזג האוויר, בדומה לתכנון כל חופשה אחרת, ובחינת התנאים הנקודתיים הרלוונטיים לאותה תקופה שבה רוצים לנסוע.

תנאי מזג האוויר במדגסקר קשורים לאקלים טרופי, הכולל גם מונסונים לעיתים. שינוי העונות באי מתבטא בשינוי כיווני הרוחות וכמות המשקעים, ופחות רלוונטי לשינוי בטמפרטורה. ישנן שתי עונות יבשות בין מאי לאוקטובר ועונה גשומה אחת, שנמשכת מנובמבר ועד אפריל. הטריטוריה כולה של האי נמתחת מדרום לצפון ויש בה כמה הרים. לכן תנאי מזג האוויר בפועל דיי מגוונים. הטמפרטורה הממוצעת בשעות היום לעולם איננה יורדת מתחת ל-20 מעלות, למעט מקרים בודדים מאד באוגוסט וספטמבר, ובחורף המזרחי של מדגסקר יש את כמות המשקעים הגדולה ביותר, בעוד שהדרום והדרום מערב מאופיינים כאזורים יבשים מאד.

מזג אוויר קייצי ונעים ב - Isalo National Park
מזג אוויר קייצי ונעים ב - Isalo National Park

תנאי מזג האוויר בחלוקה לחודשים

חודשים מרץ, אפריל, מאי

עד אמצע חודשי האביב, מזג האוויר במדגסקר הוא חורפי. באזורים המרוחקים מקו המשווה טמפרטורת היום מגיעה ל30 מעלות. בבירה, הממוקמת בגובה של 4,000 מטרים מעל לפני הים, הטמפרטורה מעט יותר נמוכה, עם 26 מעלות בממוצע במהלך שעות היום. באזורים המערביים חם יותר בכמה מעלות. בנוסף, בחלקים מסוימים של האי קריר יותר בשעות הלילה (הטמפרטורה יכולה אפילו להגיע ל-9 מעלות). באופן כללי, מרץ הוא לא הזמן האידיאלי לבקר במדגסקר, בשל כמות משקעים גבוהה יחסית. מאמצע אפריל עוצמת הממטרים פוחתת משמעותית, האוויר מתייבש וטווח הטמפרטורה יורד. מאי מציין את תחילת עונת בגדי הים, מכיוון שמי האוקיינוס הופכים לנעימים יותר, עם ממוצע של 26 מעלות.

הטמפרטורה המקסימאלית במרץ היא 25+ מעלות, המינימאלית 16 מעלות. טמפרטורת המים היא 29 מעלות. שעות האור במהלך היום הן 6.5 שעות, מספר הימים הגשומים בממוצע הוא 9 ימים. כמות המשקעים 133 מ"מ.

הטמפרטורה המקסימאלית באפריל היא 25+ מעלות, המינימאלית היא 14.5+ מעלות. טמפרטורת המים היא 27 מעלות. שעות האור במהלך היום הן 7 שעות, מספר הימים הגשומים בממוצע הוא 3 ימים. כמות המשקעים 41 מ"מ.

הטמפרטורה המקסימאלית במאי היא 23++ מעלות, המינימאלית 11.5+ מעלות. טמפרטורת המים היא 26 מעלות. שעות האור במהלך היום הן 7שעות, מספר הימים הגשומים בממוצע – יום אחד. כמות המשקעים12 מ"מ.

חגים שנחגגים במהלך החודשים האלה: חגיגות פסחא (התאריכים משתנים), 29 במרץ – יום הקדושים, 1 במאי – יום העבודה/חג הפועלים, 25 במאי – יום אפריקה.

חודשים יוני, יולי ואוגוסט

החודשים האלה מוגדרים כחודשי החורף, מכיוון שהטמפרטורה יורדת והופכת לנוחה יותר. יתר על כן, הלחות מתייצבת עקב ירידה במשקעים, מה שהופך את מזג האוויר לנעים במיוחד. באופן כללי, החורף האקלימי על האי הוא הזמן הטוב ביותר לחופשה. נופש במדגסקר נעים מאד בחודשים האלה וההתניידות על הכבישים טובה יותר, שכן הם יבשים ואינם סופגים את הממטרים המאסיביים, המאפיינים את החודשים לפני כן. טמפרטורת היום הממוצעת מגיעה ל-28 מעלות. גשמים קלים מטפטפים ומביאים רעננות נעימה ולא אי נוחות. בלילה, לעומת זאת, האוויר מתקרר באופן משמעותי. בבירה, למשל, הטמפרטורות בשעות הלילה עשויות להגיע ל-10 מעלות.

הטמפרטורה המקסימאלית ביוני היא 21.5+ מעלות, המינימאלית 10 מעלות. טמפרטורת המים 25+ מעלות. שעות האור במהלך היום הן 7 שעות, לרוב, לא יורד גשם בכלל בחודש זה.

הטמפרטורה המקסימאלית ביולי היא 20+ מעלות, המינימאלית 10 מעלות. טמפרטורת המים 25 מעלות. שעות האור במהלך היום הן 7.5 שעות, לרוב, לא יורד גשם בכלל בחודש זה.

הטמפרטורה המקסימאלית באוגוסט היא 20+ מעלות, המינימאלית 9.5 מעלות. טמפרטורת היא 24 מעלות. שעות האור במהלך היום הן 8 שעות, לרוב, לא יורד גשם בכלל בחודש זה.

חגים שנחגגים במהלך חודשים אלה: 26 ביוני – יום העצמאות.

חודשים ספטמבר ונובמבר

הסתיו הוא המעבר בין העונות היבשות לעונה הרטובה. החל מספטמבר טווח הטמפרטורות הממוצעות מתחיל לגדול. באופן כללי, תנאי מזג האוויר של המחצית הראשונה של העונה נוחים לטיולים ולפעילויות במים. בשבוע האחרון של אוקטובר תיירים בדרך כלל עוזרים את האי כי רוחות הסחר הדרומיות מזרחיות מגיעות ומביאות איתן ממטרים טרופיים עזים ארוכים, הנופלים לרוב אחר הצהריים או בערב. באזורי הדרום הממטרים פחות משמעותיים.

הטמפרטורה המקסימאלית בספטמבר היא 22.5+ מעלות, המינימאלית 10.5 מעלות. טמפרטורת המים היא 26 מעלות. שעות האור במהלך היום הן 9 שעות, לרוב לא יורד גשם כלל בחודש זה.

הטמפרטורה המקסימאלית באוקטובר היא 25+ מעלות, המינימאלית 12 מעלות. טמפרטורת המים היא 26+ מעלות. שעות האור במהלך היום הן 9.5 שעות. מספר הימים הגשומים הוא 4 ימים, כמות המשקעים: 52 מ"מ.

הטמפרטורה המקסימאלית בנובמבר היא 26+ מעלות, המינימאלית 14 מעלות. טמפרטורת המים היא 28+ מעלות. שעות האור במהלך היום הן 9 שעות. מספר ימי הגשם הוא 12 ימים. כמות המשקעים היא 166 מ"מ.

חגים שנחגגים במהלך החודשים האלה: 27 בספטמבר – חג סנט וינסנט דה פול, 1 בנובמבר – יום כל הקדושים.

חודשים דצמבר, ינואר, פברואר

החודשים הללו, רשמית, הם חודשי הקיץ על האי, אף על פי שמקומות רבים בעולם מציינים את שיאו של החורף. בנוסף, זהו שיא העונה הגשומה והזמן בו הטמפרטורה הממוצעת מתחילה לעלות. טווח הטמפרטורה תלוי מאד בגובה של אותו היעד. במקומות הגבוהים יותר הוא יכול להיות 27 מעלות, למשל באנטננריבו הבירה, וטולאר (Tulear), אזור מדברי למחצה, יכולה הטמפרטורה להגיע גם ל-33 מעלות. זוהי לא העונה הטובה ביותר לחופשת בטן גב וים בגלל הרוחות החזקות הגורמות לגלים גבוהים. עם זאת, טמפרטורת מי האוקיינוס ההודי היא בטווח שבין 27 ל-30 מעלות, מה שמוביל לא מעט גולשים להגיע אל האי.

הטמפרטורה המקסימאלית בדצמבר היא 26+ מעלות, המינימאלית 15.5+ מעלות. טמפרטורת המים היא 28+ מעלות. שעות האור במהלך היום הן 8 שעות, מספר הימים הגשומים הוא 16 ימים. כמות המשקעים: 258 מ"מ.

הטמפרטורה המקסימאלית בינואר היא 25+ מעלות, המינימאלית 16 מעלות. טמפרטורת המים היא 29+ מעלות, שעות האור במהלך היום הן 6.5 שעות. מספר הימים הגשומים הוא 14 ימים וכמות המשקעים החודשית היא 275 מ"מ.

הטמפרטורה המקסימאלית בפברואר היא 26+ מעלות, המינימאלית 16+ מעלות. טמפרטורת המים היא 29+ מעלות, שעות האור במהלך היום הן 6 שעות. מספר הימים הגשומים הוא 16 ימים וכמות המשקעים החודשים היא 271 מ"מ. 

חגים הנחגגים בחודשים אלה: 25 בדצמבר – חג המולד, 30 בדצמבר – יום הרפובליקה, 1 בינואר – ראש השנה האזרחית החדשה.

מזג האוויר לפי חלוקה לאזורים

כאשר מתכננים טיול למדגסקר, הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון הוא עונת הציקלון או ההוריקנים. סופות ציקלון יכולות להתרחש בכל עת במהלך חודשי הקיץ הגשומים, אך הן נפוצות בעיקר מסוף דצמבר ועד תחילת מרץ. הן מופיעות בעיקר באזור החוף המזרחי החשוף של האי ולעיתים קרובות גורמות למפולות והצפות גדולות. מדי שנה סופות ציקלון גורמות לפגיעה עצומה בתשתיות המדינה ולעיתים גם לאובדן בחיי אדם. מומלץ מאד להימנע בביקור באי בתקופה הזו, במיוחד אם אתם מתכננים לשהות בחלק המזרחי שלו.

מזג האוויר האופייני לחוף המזרחי של מדגסקר

לחוף המזרחי של מדגסקר יש אקלים משווני והוא בדרך כלל חם ולח כל השנה. בשל החשיפה הישירה שלו לרוחות הסחר, הוא זה שהכי מושפע מסופות ציקלון וגם רואה הכי הרבה גשם. אין עונה יבשה אמיתית בחוף המזרחי, אם כי הגשמים נוטים להיות קצרים וקלים במהלך החורף, יוני עד אוגוסט. מרץ הוא החודש הגשום ביותר וספטמבר הוא היבש ביותר. למרות החום והלחות, יש הרבה סיבות לבקר בחוף המזרחי. אי הפיראטים ההיסטורי Ile Sainte Marie הוא כעת גם נקודה חמה לצפייה בלווייתנים, בעוד שעיר החוף טומאסינה (Toamasina) ידועה בחופים שלה ובארכיטקטוקה הקוליניאלית הצרפתית. הפארק הלאומי אנדאסיבה-מנטדיה (Andasibe-Mantadia National Park) הוא המקום הטוב ביותר במדגסקר לראות את הלמור האינדרי, הנמצא בסכנת הכחדה. באופן כללי, התקופה הטובה ביותר, מבחינת מזג אוויר, לטייל באזור הזה היא מיולי עד ספטמבר. ספטמבר עד ינואר היא עונת הסחלבים בפארק הלאומי.

מזג האוויר בחוף הצפון מערבי של מדגסקר

לחוף הצפון-מערבי הטרופי יש עונה יבשה הרבה יותר ברורה, עם ימים חמים ויפים לאורך החודשים יולי ואוגוסט. ינואר ופברואר, לעומתם, הם החודשים הרטובים ביותר. האטרקציה המרכזית בחלק הזה של המדינה הוא האי נוסי בה (Nosy Be) הידוע באתרי הנופש האקסלוסיביים שלו ובחופים עוצרי הנשימה. ספורט המים באי הוא גולת הכותרת ורבים מגיעים עד אליו לשנרקל, לצלול או לשוט. הזמן הטוב ביותר לטייל תלוי במה שאתם רוצים לעשות בזמן השהות שלכם בחלק הזה של האי. יוני עד ספטמבר מבטיחים מזג אוויר מצוין וראות טובה עבור צלילה ושנורקלינג. אוקטובר עד דצמבר הם עונת השיא של כרישי לווייתן, עם מחירי לינה נמוכים יותר ופחות קהל. דייגים שמקווים לתפוס כמות גדולה של דיג, צריכים להגיע בחודשים אפריל עד יוני או ספטמבר עד נובמבר.

מזג האוויר באזורים הגבוהים המרכזיים של מדגסקר

הגובה הרב הופך את חלקו המרכזי של האי לקריר ויבש במידה ניכרת, בהשוואה לאזורי החוף של המדינה. במהלך החורף הטמפרטורות יכולות להיות קרירות בלילה, אם כי הן נשארות נעימות במהלך היום. העונה הגשומה נמשכת מנובמבר עד תחילת אפריל. יש הרבה מה לראות באזור הזה של מדגסקר, כולל עיר הבירה אנטננריבו עם המוזיאונים, הגלריות לאמנות שלה, המסעדות המשובחות ועוד. הפארק הלאומי רנומפאנה (Ranomafana National Park) הוא ביתם של לא פחות מ-12 מיני למורים וגם הוא יעד שהוא בגדר חובה. למרות שהאזור הזה נעים כמעט לאורך כל השנה, התקופה המומלצת ביותר לביקור בו היא בין החודשים אוקטובר ונובמבר. מזג האוויר מתחיל להתחמם, העיירות אינן עמוסות כמו בעונת השיא והפארקים מלאים תינוקות של למורים חמודים.

מזג האוויר במערב מדגסקר

מערב מדגסקר דומה, מבחינת דפוסי מזג האוויר בו, לשאר המדינה, אך יש בו פחות גשם בהשוואה לחוף המזרחי. הוא גם ממוזג יותר ופחות לח. עם זאת, דרכי העפר שלו רגישות להצפות, מה שהופך אותו למקום מסובך מאד לניווט כשיורד גשם. זהו אחד היעדים הפופולאריים ביותר לחובבי הרפתקאות, הודות ל – Tsingy de Bemaraha National Park. הכביש ממורונדבה (Morondava) לכיוון  – Belon'I Tsiribihina הוא ביתה של שדרת הבאבבים, חורשה אייקונית של עצים עתיקים גבוהים.

הזמן הטוב ביותר לבקר במערב מדגסקר הוא במהלך העונה היבשה. הלודג'ים סגורים מדצמבר ועד תחילת אפריל וכך גם Tsingy de Bemaraha National Park שדרכי העפר, המשמשות כגישה העיקרית אליו, הופכות לבלתי ניתנות לניווט בשל הצפות. כדאי לדחות את הביקור שם ליוני או מאורח יותר.

דרום מדגסקר

דרום מדגסקר שונה משאר המדינה. האקלים המדברי למחצה ניכר בנופיו הצחיחים וביערות הקקטוסים הקוצניים והגשם מוגבל לתקופה קצרה, נובמבר עד ינואר. צפו לטמפרטורות גבוהות והרבה רוח לאורך כל השנה. האטרקציות המובילות בחלק הזה של מדגסקר כוללות את Isalo National Park עם תצורות סלע אבן החול הנהדרות שלו ואת כפר החוף Anakao" הידוע כאחד ממקומות הגלישה הטובים ביותר באי. אפשר לבקר בדרום מדגסקר בכל עת, אם כי מי שפחות אוהב את החום הקיצוני כדאי שלא יגיע לשם בדצמבר, ינואר ופברואר. עבור הגולשים, אפריל עד יולי הם התקופה המתאימה ביותר לביקור.

שאלות ותשובות על מזג האוויר במדגסקר

במדגסקר יש שתי עונות באופן רשמי: עונה חמה וגשומה, מחודש נובמבר ועד אפריל, ועונה קרירה ויבשה, מחודש מאי ועד אוקטובר. בחוף המזרחי של מדגסקר יש אקלים תת-משווני, המונע על ידי רוחות סחר מזרחיות, יחד עם כמות המשקעים הכבדה והעקבית ביותר, עם מקסימום של 3,700 מ"מ גשם מדי שנה.

התקופה הטובה ביותר לבקר במדגסקר היא בין החודשים ספטמבר עד אוקטובר, שכן מזג האוויר מעט חם יותר יחסית והלמורים פעילים מאד. אם תגיעו למקומות שבהם הם נמצאים, רבים הסיכויים שתפגשו בהם פנים מול פנים ותוכלו לחזות בפלא שלהם מקרוב.

החודשים החמים ביותר, עם טמפרטורה ממוצעת של 30 מעלות, הם מרץ, אפריל ודצמבר. הטמפרטורות הקרירות ביותר הן בכל שאר החודשים, והן נעות בין 20 מעלות ל-28 מעלות בממוצע. רק במהלך אוגוסט וספטמבר הן יורדות מעט מאד מתחת ל-20 מעלות, ויכול להיות אפילו קצת קר בלילות.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן