הארבוריטום בטוליארה (Antsokay Arboretum)

עזרה בתכנון טיול למדגסקר? השאירו פרטים 👇

עכשיו במדגסקר:

מלונות מומלצים

הזמנת מקום בסיור פרטי עם מדריך מקומי בעיר הבירה אנטננריבו

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מדגסקר

הארבוריטום בטוליארה (Antsokay Arboretum)

הארבוריטום של אנצוקאי (Antsokay Arboretum) הוקם בסביבות שנת 1980 ביוזמתו של בוטנאי חובב שוויצרי בשם Hermann Petignat, שרכש מספר חלקות של אדמה דלה מאד, המורכבת מגיר וחול אדום. הארבוריטום ממוקם 12 ק"מ דרומית מזרחית לעיר טוליארה (Toliara), 2 ק"מ צפונית לאזור הטרופי של מזל גדי ו-3 ק"מ ממימי תעלת מוזמביק. Antsokay הוא כפר קטן סמוך, שבו אבני גיר המשמשות לייצור גיר חצוי.

על שטח של 400 דונם, מוקף בגדר, התחייב היוזם להרבות, על ידי זריעה, כריתה או שתילה, את מיני הצמחים בסכנת ההכחדה, כחלק מההתמודדות עם מספרן הרב של כריתות היערות, השריפות ובזיזת הצמחים. הוא ביצע, ועדיין מתבצעים במקום, מחקרים על מנת לזהות ולהתאים להם, למען ביטחונם של הצמחים, את התנאים האופטימליים והוא וצוותו גילו וממשיכים לגלות מינים חדשים. משימותיו העיקריות של המקום היא לתרום לשימור הצמחייה האנדמית של דרום מערב מדגסקר, על ידי הדגשת שלול מטרות עיקריות: לשמור ולהגדיל את אוסף הצמחים מדרום מערב מדגסקר, להוציא אל הפועל תכניות של שימור ומחקר בוטני ו – לקדם את המודעות של הציבור על הצמחים וחשיבות שימורם על ידי חינוך סביבתי.

גן בוטני במדגסקר

מקום יפה מאוד עם הרבה תמציות וצמחים אנדמיים. המדריכים מכירים היטב את הנושא.
דובדבן שבקצפת, המסעדה של הגן הבוטני מאוד נעימה והמנות פשוטות אך מצוינות.

ברוכים הבאים לארבוריטום בטוליארה

 Antsokay Arboretum ממוקם בדרום מערב מדגסקר, באזור אטסימו-אנדרפואה (Atximo-Andrefana). הוא נמצא במרחק של 12 ק"ב בלבד, כאמור, מאחת הערים הגדולות בדרום, טוליארה. הדרך לשדה התעופה בטוליארה היא רק 6 ק"מ משם. מספר פעמים בשבוע יוצאות טיסות מהבירה אנטננריבו לטוליארה, כאשר המסלול היבשתי דרך RN7 מ-Tana הוא יותר מ-900 ק"מ. למרות שהכבישים במצב טוב יחסית, צריך יומיים לנסיעה. שביל חצץ של כמה מאות מטרים מוביל ישירות מ-RN7 לארבוריטום.

בשנת 1980, קנה השוויצרי Hermann Petignat שטח גדול, שהיה עד אז כמעט עקר. בתור בוטנאי חובב, החל לאסוף הרמן צמחים בדרום ולפטח אותם. מהר מאד זה הפך להרבה יותר מסתם בילוי ומסתם תחביב. יחד עם הפרופסור לבוטניקה ורנא ראו מאוניברסיטת היידלברג, הוא זיהה צמחים לא ידועים של מדגסקר והפך את כל זה לפרויקט מצליח באופן רשמי. את הסיטרואן שלו, שנסעה בכל אזור הדרום של מדגסקר באותן השנים, ניתן לראות עד היום. בשנות ה-90 הפך האוסף כולו לגן בוטני וזו היתה הפעם הראשונה שהציבור קיבל גישה לאותם צמחים, המהווים חלק מה – Arboretum Antsokay. הרמן נפטר בשנת 200, ומאז המקום מנוהל ידי בנו, אנדרי, שנולד במדגסקר.

ניתן לבקר במקום בכל יום משעות הבוקר ועד לשעות אחר הצהריים. יש חנות מזכרות ואפשר לארגן טיולי לילה או טיולי צפרות בשעות הבוקר המוקדמות. כל השבילים מישוריים נוחים להליכה. דמי הכניסה הינם בסביבות 15,000R לאדם עבור סיור מודרך רגיל במהלך היום. רק בחודש פברואר הארבוריטום סגור למבקרים.

הארבוריטום בטוליארה
הארבוריטום בטוליארה

עולם החי והצומח

כפי ששמו של המקום מרמז, הכל בו קשור לצמחים. המקום דואג ליותר מ-900 מינים שונים של צמחים, כאשר יותר מ-90 אחוז מהם הם אנדמיים במדגסקר, וכמה מהם ידועים בסגולות הבריאות הרבות שלהם. אפשר אפילו למצוא צמחים שתוארו על ידו של הרמן באותן שנים קודמות, אז הוקם המקום. יש גם צמחים שנמצאים בסכנת הכחדה ותשומת לב מיוחדת ניתנת לשימורם, כולל שימורם של מיני אלוורה נדירים. בשל התנאים באזור, כולל תנאי השטח עצמו, אפשר למצוא שם גם לא מעט בעלי חיים. כולל, 34 מינים ציפורים, זוחלים ויונקים האופייניים לדרום. מדובר, אם כך, בפינה קטנה וקסומה, לא רק מבחינה בוטנית.

תנאי מזג האוויר במקום

בדרום מערב מדגסקר האקלים חם ויבש במיוחד לאורך כל חודשי השנה. העונה הגשומה קצרה מאד. אבל, בשל קרבתו אל החוף, ב – Arboretum Antsokay יש בדרך כלל בריזה נעימה, שגורמת לטמפרטורות מעל 30 מעלות להרגיש נוחות למדי.

לינה

באזור עצמו יש תשתית תיירותית טובה ואפילו לארבוריטום יש מלון משל עצמו. יש גם בונגלוסים מצוידים כהלכה ובטוליארה השכנה מגוון של פתרונות לינה מצוינים.

Booking.com

שאלות ותשובות על הארבוריטום בטוליארה

בהחלט כן. הביקור במקום אפשרי הן באופן עצמאי והן במסגרת סיור מודרך.

אין זמן מסוים. אפשרי ומתאים לבקר במקום לאורך כל חודשי השנה בשל תנאי מזג האוויר הנוחים במקום (יבש ונעים לרוב).

לא. יש במקום גם מינים שונים ומגוונים מאד של בעלי חיים, ביניהם ציפורים, זוחלים וגם יונקים.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן