אירועים, חגים ופסטיבלים ששווה להכיר ולשמור את התאריכים

עזרה בתכנון טיול למדגסקר? השאירו פרטים 👇

עכשיו במדגסקר:

מלונות מומלצים

הזמנת מקום בסיור פרטי עם מדריך מקומי בעיר הבירה אנטננריבו

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מדגסקר

אירועים, חגים ופסטיבלים ששווה להכיר ולשמור את התאריכים

אירועים מקומיים מיוחדים, חגים ופסטיבלים שנערכים ביעד שאליו נוסעים הם דרך מצוינת להיחשף אל התרבות המקומית ולהוסיף לא מעט "פלפל" לחוויה כולה. אלה יכולים להיות אירועים נקודתיים למקום מסוים או חגים בינלאומיים. אלה יכולים להיות פסטיבלים שמציינים ביעד אחת לשנה או כאלה שנערכים באופן חד פעמי. כך או כך, אם אתם מגיעים למדגסקר, כדאי לכם לדעת מראש מה מתקיים באותה תקופה שבה אתם מגיעים, ולו כדי שתוכלו לשלב את זה בחופשה ולקחת חלק באירוע הנפלא.

שילוב בין מסורות

הפסטיבלים הפופולאריים במדגסקר הם שילוב בין פסטיבלים קתוליים לפסטיבלים שבטיים. מדגסקר מיוחדת לא רק תודות למגוון הביולוגי הייחודי שבה, אלא גם במנהגיה השורשיים, המהווים חלק בלתי נפרד מהתרבות המקומית. כדי להבין את הפסטיבלים ואת החגיגות הפופולאריות באי, כדאי לזכור שכ-55 אחוזים מהאוכלוסייה מקיימים מנהגים מסורתיים ועוקבים אחר אמונות מסוימות. 40 אחוז מאמינים בנצרות, כולל קתולים ופרוטסטנטים, בעוד ש-5 אחוז הם מוסלמים.

גם חגים מפורסמים ברחבי העולם וגם חגים מקומיים נחגגים במדגסקר. יש לא מעט נוצרים באי, ולכן חגים כמו פסחא, חג המולד וחגיגות השנה הנוצרית החדשה הם חגים פופולאריים מאד באי. בחג המולד, המקומיים מבקרים את חבריהם ואת קרוביהם ומעניקים מתנות זה לזה. בתקופה המקדימה את החג, דואגים לקשט את הרחובות ואת החנויות, מה שמוסיף רבות לאווירה. לחג הפסחא נלווים מנהגים דומים, כמו מתנות ופעילויות שונות בחוץ. ראש השנה המקומי נקרא Alahamadi Be ומציינים אותו בחודש מרץ. ביום הזה נערכים קונצרטים חגיגיים, מופעים וגם זיקוקים.

יש כמובן גם חגיגות מקומיות אותנטיות, כמו Famadihana, אחד החגים הדתיים העיקריים באי. שורשיו של החג הם בפולחן האבות הקדום הנפוץ באיי המדינה והוא כולל טקסים ייחודיים, המתקיימים בחודשים יוני עד ספטמבר. למשל, ריקודים פולחניים. אחת העובדות שכדאי לדעת על המקומיים, בני המלגא, הוא שעבורם הנשמה היא בת אלמוות, ולכן הם רואים במוות את החלק החשוב ביותר בחיים. הפסטיבל הזה הוא הפופולארי ביותר והוא עוקב אחר אמונה זו. הפסטיבל מתקיים כל שבע או תשע שנים, אין תאריך ספציפי עבורו. במהלך הטקס עולים האנשים אל קברי יקיריהם שנקברו. לאחר מכן, נלקחות גופות המתים בתהלוכה חזרה לעיירה או למקום מיוחד, שבו ממשיכים את הטקס. במהלכו, קרובי המשפחה החיים חולקים מסיבה עם המתים, בה הם אוכלים, שותים ואף רוקדים עם הגופות.

בנוסף לחגיגה זו, יש במדגסקר מסורות שורשיות נוספות. הן כוללות את המנהג שבו קוברים את חבל הטבור של הילדים, שזה עתה נולדו, גזירת חלק משיער ראשם של הילדים כשמלאו להם 3 חודשים, וכששערם מעורבב בדבש ושורשים שונים, אוכלים אותו קרובי המשפחה כטקס מעבר. יתר על כן, כל הבתים המלגזיים צריכים לפנות מערבה, בשל האמונה כי אור השמש הוא במיטבו בעת השקיעה. ראש המיטה צריך לפנות צפונה, מקור של כח. מי שצריך לצאת לטיול או לאירוע חשוב, לעולם לא ייצא מהבית ללא קבלת ברכתם של הקשישים, שכן ברכותיהם חזקות ובעלות משמעות רבה.

מקבלים את השנה האזרחית החדשה
מקבלים את השנה האזרחית החדשה

חלוקה לפי חודשים

ינואר – ב-1 בינואר חוגגים המקומיים את כניסתה של השנה החדשה הקתולית, אך גם את ה – Taom Baovao, או את ראש השנה המלגאסי, כאשר תאריך זה משתנה מדי שנה.

פברואר ומרץ – לקראת סוף פברואר ומתחילת מרץ, בהתאם לשנה, חוגגים את Alhamadi, פסטיבל פופולארי, במהלכו לא פוסקת המוסיקה והמקומיים וגם התיירים נהנים ממופעים שונים. בנוסף, 29 במרץ הוא יום השהידים של המרד שהתרחש בשנת 1947.

אפריל ומאי – באפריל, לאחר הירח המלא הראשון של האביב, חוגגים את Alatsinain'ny Paska, היום השני של חג הפסחא. בסוף מאי מתקיים אחד הפסטיבלים העממיים היפים ביותר במדגסקר, חגיגת קציר האורז הראשון – Santabary. ב-25 במאי מציינים את יום ה – O.U.A, יום ארגון האחדות האפריקאית, שהוחלף ב – UA (האיחוד האפריקאי) ב – 9 ביולי 2002.

יוני ויולי – אם אתם במדגסקר ביוני, תוכלו להשתתף בפסטיבל המוסיקה המסורתי ב – Nosy Be. תוכלו גם להשתתף בפסטיבל המוסיקה דוניה שמתקיים בדרך כלל בתחיל יוני. אבל, החג החשוב ביותר בחודש זה הוא יום העצמאות – Fetim-Pyreness, בו קיבלה מדגסקר עצמאות מהצרפתים, ומציינים אותו בכל שנה ב-26.6.

אוגוסט וספטמבר – בכל שנה, ב-15 באוגוסט, מציינים במדגסקר את עלייתה לשמיים של מריה הבתולה. ב-27 בחודש, באנטננריבו, חוגגים את אחת המסיבות הפופולאריות והמיוחדות במדגסקר: יום סנט וינסנט דה פול, חג של חזרה בתשובה וחמלה אוניברסלית. ביום זה מתקיימים מופעים ויש גם זיקוקים מרהיבים.

נובמבר ודצמבר – ב-1 בנובמבר מציינת מדגסקר את יום כל הקדושים – Ferin'ny Olomasina. בין נובמבר לדצמבר מתקיים גם פסטיבל המוסיקה Gasytsara. המקומיים מציינים גם את חג המולד ב-25 לחודש, שעבורם הוא אחד החגים החשובים ביותר, אותו מציינים בהופעות וקונצרטים וגם קישוטים צבעוניים, המקשטים מקומות רבים ברחבי הערים הגדולות והעיירות.  

שאלות ותשובות על אירועים, חגים ופסטיבלים במדגסקר

בכל חודש בשנה מתקיים אירוע אחר (למעט בחודש אוקטובר, שהוא החודש היחיד שבו אין פסטיבלים מיוחדים). תוכלו לקחת חלק בכל אחד מהאירועים ולהשלים את החופשה שלכם על ידי השתתפות באחת החגיגות המסורתיות השונות, שמצויינות ברחבי האי.

רוב האירועים והימים החשובים של תושבי המקום מצוינים בכל רחבי מדגסקר.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן