שדרת עצי הבאובב (The Baobabs' Alley)

עזרה בתכנון טיול למדגסקר? השאירו פרטים 👇

עכשיו במדגסקר:

מלונות מומלצים

הזמנת מקום בסיור פרטי עם מדריך מקומי בעיר הבירה אנטננריבו

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מדגסקר

שדרת עצי הבאובב (The Baobabs' Alley)

דרך העפר בחוף המערבי של מדגסקר, המקשרת בין מורונדבה (Morondava) עם בלו צירבינה (Belo Tsiribihina) ממוסגרת על ידי עשרות עצי באובב נדירים ועתיקים, היוצרים יחדיו תפאורה יפה וייחודית, המשווה למקום מראה שהוא כמעין אנדרטה של הטבע. עצירים נשירים וענקיים אלה, שרבים מהם בני יותר מ-800 שנה, לא תמיד עמדו לבד במקום הזה. בעבר היו חלק מיער עשיר של עצים וצמחים אחרים, אך עם פלישת הציוויליזציה המודרנית והעליה במספר התושבים באזור, החלו לכרות יערות והותירו את הבאובבים בבידוד יחסי. ישנם גם קומץ של עצים עתיקים שנותרו באזורים מרוחקים וכאלה, ובייחוד אותם שנמצאים לאורך הכבישים, הם תחות איום, כמעט מתמיד, של הרס.

כשיורדי ים ערבים ביקרו לשם ראשונה לפני קצת יותר מ-1000 שנה, הם אמרו שהשטן קרע אותם מהאדמה והחזיר אותם הפוכים, כי צמרותיהם דומות לשורשים. למרבה המזל, ארגונים פרטיים שמו לב לאתר וכעת הם מקדמים מאמצים רבים להגן על השדרה כדי לאפשר לעצי הבאובב לשרוד עוד 800 שנה. באובב הם עצים מיוחדים במינם, שכמעט אינם זקוקים למים ולכן מסתדרים נהדרים בעונה היבשה באזור הזה של מדגסקר. העלים הצעירים שלהם, כשעוד ניתן להגיע אליהם, נאכלים כירק בסלט והעיסה החומר החמוצה המזינה של הפירות עם הקליפה הקשה הופכת למשקה קיץ מרענן בכל רחבי אפריקה ואפילו כמרכיב בולט בפודינג לקינוח. את העצים האלה אפשר גם לראות באזורים היותר חמים סביב הים התיכון וגם בדרום קליפורניה. הם לא יכולים לשרוד בשלג ופרט מעניין נוסף עליהם – כשהם פורחים, פריחתם קצרה, היא במשך 24 שעות בלבד.

ברוכים הבאים לשדרת העצים

שדרת עצי הבאובב (The Baobabs' Alley או Avenue of the Baobabs) הוא שמה של דרך עפר, העוברת בין קבוצת עצי באובב באזור מנבה שבמערב מדגסקר. זהו המקום הנגיש ביותר באי כדי לראות מקרוב את עצי הבאובב באפריקה ויש האומרים שזו גם הדרך היפה ביותר במדגסקר. השדרה עצמה נמצאת במרחק של 45 דקות נסיעה צפונית למורונדבה, באזור מנבה בחוף המערבי של האי. זהו גם אחד המקומות היותר תיירותיים במדינה, כזה המושך אליו לא מעט מבקרים, ולא בכדי.

מדובר בשורה של 20-25 עצי באובב מרשימים, לאורך של 260 מטרים של קטע הדרך. הנוף המדהים והתצורה המתקבלת תודות למראה המיוחד של העצים עצמם, יוצרים תפאורה מושלמת לאזור והופכים את השדרה לאתר תיירותי בולט של מדגסקר. אל תתנו לאיכות הדרך להטעות אתכם, זה עדיין הכביש המהיר הלאומי RN8 של המדינה. השדרה קיבלה מעמד מוגן זמני ב-2007 על ידי המשרד לאיכות הסביבה ומתרכזים בה מאמצים שימור רבים. המטרה היא להפוך אותה לאנדרה הטבעית הראשונה של מדגסקר.

הנסיעה לאורך שדרת עצי הבאובב בהחלט שווה את זה. עצי הבאובב, המכונים כעצים הפוכים, יכולים להגיע לגיל של עד 800 שנה ולגובה של 80 מטרים. הקוטר שלהם יכול להגיע ל-11 מטרים והיקפם ל-50 מטרים. לא מדובר בעצים ילידים (מקורם הוא לא במדגסקר) וייתכן שבמקום אחר באפריקה. יחד עם זאת, במדגסקר ובשדרה הזו, עצי הבאובב הם בהחלט בין הגדולים שיש. ברוב המקרים, משלבים ביקור בשדרה זו יחד עם ביקור בשמורת יער קירינדי (Kirindy Forest Reserve).

שדרת עצי הבאובב
שדרת עצי הבאובב

הזמן הטוב ביותר לביקור בשדרה

הדרך של השדרה עצמה לא סלולה לחלוטין ולכן עשויה להיות מאתגרת מעט עבור חלק מהרכבים. הזמן הטוב ביותר לבקר בשדרת עצי הבאובב הוא לקראת שקיעה ובזריחה עצמה, כאשר צבעי גזעי העצים משתנה והצללים הארוכים של העצים בולטים הרבה יותר. כדי להגיע אל השדרה ממורונדבה ברגל או באופניים או לעלות על מונית. זהו גם עדן מושלם לצלמים, ובייחוד בשקיעה. אם אתם לא חלק מסיור שנקבע מראש, הדרך היחידה להגיע לשם ממורונדבה היא באמצעות מונית.

שאלות ותשובות על שדרת עצי הבאובב

כפי שניתן לנחש, מדובר בשדרה המאופיינת במקבץ מרהיב של עצי הבאובב היפים, המוסיפים רבות לאזור כולו ומהווים נקודת עצירה בולטת של מדגסקר. כזו המושכת אליה המוני מבקרים.

מדובר באורך מצטבר של 260 מטרים, הכולל בו עצי באובב עתיקים, שחלקם בני כמעט 800 שנה.

שדרת עצי הבאובב נמצאת במרחק של 650 ק"מ מאנטננריבו, בירת מדגסקר.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן