הפארק הלאומי ראנומפאנה (Ranomafana National Park)

עזרה בתכנון טיול למדגסקר? השאירו פרטים 👇

עכשיו במדגסקר:

מלונות מומלצים

הזמנת מקום בסיור פרטי עם מדריך מקומי בעיר הבירה אנטננריבו

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מדגסקר

הפארק הלאומי ראנומפאנה (Ranomafana National Park)

הפארק הלאומי ראנומפאנה (Ranomafana National Park) ממוקם בצד המזרחי של מדינת האי מדגסקר. שטחו הוא יותר מ-416 קמ"ר והוא כולל הרים מכוסים ביערות גשם טרופיים עצומים. הפארק נמצא בגובה של בין 800 מטרים ל-1,200 מטרים והוא ביתם של מינים נדירים של חיות בר וצמחים שונים. חיות הבר של הפארק משקפות את נופיו המדהימים ובהם 43 מיני יונקים עם למורים, המהווים קרוב ל-20 מהם. ישנם גם 12 מינים של זיקיות ועוד 10 מיני לטאות. אלה משלימים את 115 מיני הציפורים ו-90 מיני הפרפרים הממלאים את שמי יער הגשם. מבין הציפורים, 30 מיני אנדמיים לאזור.

ברוכים הבאים אל הפארק

הפארק הלאומי ראנומפאנה קיבל את שמו מהמעיינות החמים, שעליהם הוא יושב והוא נחשב לאחד הפארקים הלאומיים היפים של מדגסקר. עם גישה נוחה לכביש המהיר RN7 ותשתית כבישים טובה, אין זה מפתיע שהוא בין נקודות העצירה היותר מתויירות של האי. הוא נבנה בשנת 1991 והוגדר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. שם התגלה לראשונה הלמור הזהוב, ובהמשך מינים נוספים של למורים וכמובן חיות בר אחרות. בעוד שרוב המבקרים מגיעים אל הפארק כדי לראות מקרוב את הלמורים, תשמחו וודאי לגלות שיש בפארק בעלי חיים נוספים, כולל לא מעט מינים של צפרדעים, ציפורים, עטלפים ועוד. גם זוחלים מסתובבים בחופשיות בפארק, וזה כולל מינים שונים של נחשים, שממיות וזיקיות.

מכיוון שהפארק הוא ברובו יער, תוכלו לראות סוגים רבים של בעלי חיים וצמחים, האופייניים לאזורי היערות. מזג האוויר ברובו חם ולח לאורך כל השנה (זה יער גשם, ככלות הכל), אבל החודשים הטובים והמומלצים ביותר לביקור בו הם אפריל, מאי, ספטמבר, אוקטובר ונובמבר. ינואר עד מרץ הם רטובים מאד, ואילו יוני עד אוגוסט קרירים ויבשים יותר, כך שסביר שתתקשו לראות רבים מחיות הבר של המקום. טיפ חשוב: החלקים הצפון מזרחיים והמזרחיים כמעט תמיד רטובים, ללא קשר לתקופת השנה ולכן כדאי להתמקד באזורים אחרים, למי שמחפש דווקא את היובש ואת אחוזי הלחות הנמוכים.

הפארק הלאומי ראנומפאנה
הפארק הלאומי ראנומפאנה

מה לראות, מה לעשות

ישנם שבעה שבילים ומסלולים שונים בפארק, שיעזרו לכם לחקור אותו וללמוד רבות עליו, אך חמישה מהם הם הפופולאריים ביותר. אם יש לכם מספיק זמן, מומלץ להצטרף לטיולים רב-יומיים, שכן הם פחות צפופים ועמוסים ויאפשרו לכם להכיר את הפארק לעומק וכמובן גם ליהנות. העונה היבשה היא קצרה יחסית, כך שהטיולים נוטים להתמקד בעיקר בה ולהיות, עבור המבקרים, מעט עמוסים.

המסלול הראשון הוא Varibolomena Circuit. אפשר לסיים אותו בקלות בתוך כארבע שעות והוא אחד המומלצים והנוחים ברשימה. צפו לראות במהלכו למורים, ציפורים וגם מפל יפה. כדאי לעשות אותו גם בלילה כדי לראות זוחלים וצפרדעים. אם אתם עושים אותו בשעות היום, מומלץ להתחיל אותו בשעות הבוקר.

המסלול השני הוא Sahamalaotra Circuit והוא ארוך יותר, כ-10 ק"מ. זהו מסלול מעגלי, שלוקח אתכם דרך היער על קרקע שטוחה ברובה. צפו לראות לאורכו את אותן חיות הבר כמו במסלול הראשון. אפשר לסיים את המסלול הזה בתוך שעתיים, אך אם אתם רוצים לצעוד בקצב נינוח, ארבע שעות הן בהחלט ריאליות.

המסלול השלישי הוא Vohiparara Circuit, שייקח אתכם לאורך כל הפארק ומרבית המטיילים משלימים אותו בתוך יומיים, שלושה. מדובר על מסלול מעגלי שאורכו כ-20 ק"מ. צפור לראות במהלכו ציפורים, למורים וזוחלים, אם תחליטו לצעוד בשעות החשיכה.

המסלול הרביעי הוא Varijatsy Circuit שיכול לקחת לכם בין יום אחד ליומיים, תלוי כמה מהר אתם צועדים. אורכו של המסלול הזה הוא 15 ק"מ, ובמהלכו תוכלו לראות מפלים, למורים וציפורים. הוא מסתיים במרחצאות תרמיים ובבריכת שחייה.

המסלול החמישי הפופולארי גם הוא הוא Soarano Circuit, והוא גם המסלול הקשה ביותר מבין כולם. זהו מסלול שאורכו 20 ק"מ ולוקח בין יומיים, שלושה לסיים אותו. רוב המטיילים עוצרי בכפרי טנטלה (Tantala), שנמצאים ליד הסביל. מהשביל ניתן לראות גם את המפל הגדול ביותר. מבקרים רבים בוחרים במסלול הזה מכיוון שהוא הכי פחות עמוס בעונת השיא.

התמצאות והגעה אל הפארק

הפארק הלאומי קרוב לכבישים RN7, RN25 ו – RN45, שחלקם חוצים אותו. הכבישים נגישים כל השנה, אך כשהם רטובים הנסיעה עליהם עשויה להיות איטית יותר. אם אינכם שוכרים רכב ונוהגים עצמאית, או שמא אינכם מבקרים בפארק במסגרת סיור מודרך, תוכלו להיעזר במוניות היוצאות מאנטננריבו. בפארק יש מספר אתרי קמפינג עם גישה למים חמים ומקלחות. אם אפשרות כזו פחות מתאימה לכם, תוכלו למצוא פתרונות לינה נוחים בכפרים הסמוכים לו.

שאלות ותשובות על הפארק הלאומי ראנומפאנה

עם יותר מ-250 קמ"ר של יער גשם טרופי, הפאקק הלאומי ראנומפאנה (Ranomafana) הוא ביתם של כמה מינים נדירים של חי וצומח, כולל מינים רבים של למורים ולמעלה מ-130 מינים של צפרדעים.

למבקרים שלא במסגרת טיול מאורגן עולה הכניסה לפארק: מבוגר 22,000Ar ליום, ילד 25,000Ar ליום.

הפארק הלאומי ראנופאנה ממוקם במחוז Fianarantsoa שבדרום מזרח מדגסקר. הוא נמצא כשעתיים נסיעה מהעיר Fianarantsoa וכ-10 שעות נסיעה מאנטננריבו, בירת מדגסקר.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן