Rovan' Ambohimanga

עזרה בתכנון טיול למדגסקר? השאירו פרטים 👇

עכשיו במדגסקר:

מלונות מומלצים

הזמנת מקום בסיור פרטי עם מדריך מקומי בעיר הבירה אנטננריבו

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מדגסקר

Rovan' Ambohimanga

הגבעה המלכותית של אמבוהימנגה (Rovan' Ambohimanga) מורכבת משני חלקים עיקריים: עיר מלכותית ואתר קרובה, היוצרים יחדיו מקום קדוש וחשוב מאד למקומיים. מדובר באחד מאתרי התיירות הבולטים והחשובים במדגסקר, כזה המושך אליו לא רק המוני תיירים, כי אם רבים מאד מהמקומיים. האתר עצמו, הגבעה החשובה הזו, קשורה בזהות הלרומית של המקום והצליחה לשמור על אופייה הקדוש והרוחני בעל המשמעות הרבה במשך מאות שנים. היא משמשת כיום כמקום פולחן, מקום עלייה לרגל, אליו מגיעים תושבי מדגסקר וכן עולי רגל ממקומות נוספים.

ברוכים הבאים אל הגבעה החשובה בעיר

הגבעה המלכותית של אמבוהימנגה היא עדות לתקופות קודמות, בהם התפתחה במדגסקר הציוויליזציה, בין המאות ה-15 וה-19, והצליחה, תוך כדי, לשמור על המסורות התרבותיות והרוחניות החזקות, שהיוו כחלק בלתי נפרד מפולחנים של המלכים ושל האבות. הגבעה היא ערש הממלכה והשושלת, והיא זו שהפכה את מדגסקר למדינה מודרנית, המוכרת לעולם כולו מאז שנת 1817. היא קשורה לזהות ולרגש, תודות לקברי בני המלוכה הנערצים הקבורים בה וכן המקומות הקדושים הרבים שבה, ביניהם עצי המלוכה המלכותיים, המזרקות המיוחדים, היערות הקדושים ועוד. היא זו שהיתה הבירה הדתית והעיירה הקדושה של ממלכת מדגסקר במאה ה-19 וכן אתר הקבורה לריבוניה. כיום משמשת הגבעה המלכותית הזו כמרכז רוחני, אליו מגיעים רבים מהמקומיים וליישם את אותם מנהגים קדומים ורואים בה כזיכרון חי של הדת ושל המסורת, החשובה להם.

בגבעה המלכותית של אמבוהימנגה יש מערכת של ביצורים וסדרה של תעלות ו-14 שערי אבן מבוצרים. יש בה מתחם של מבנים, המחולקים לפי אזור מלכותי ואזורים ציבוריים, מכלול של מקומות קדושים ואדמות חקלאיות. יש בה שני ארמונות וביתן קטן, ארבעה קברים מלכותיים ונכס מיוחד, שנועד להגן על שרידי היער הראשוני, המשמר מיני צמחים אנדמיים וצמחי מרפא מסוגים שונים. הגבעה מהווה דוגמא מובהקת לשילוב שבין הנופים שבסביבה יחד עם התרבות המקומית המיוחדת וניצולה של האלמנטים שסביב לטובת הדגשת הערך התרבותי והקדושה. אלה יחד, וגם לחוד, מספרים את סיפורן של תקופות משמעותית בהיסטוריה האנושים בין המאות ה-15 וה-19 באיי האוקיינוס ההודי.

גובהה הגבוה של הרובה מעיד על חשיבותו הפוליטית של האתר ונותן לו מקום משמעותי באזור אנטננריבו כולו. בגלל מיקומה הגיאוגרפי, הגבעה המלכותית של אמבוהימנגה מציעה זוויות ראות מרהיבות ביופיין ופנורמה בלתי רגילה, ההופכות אותה לנקודה אסטרטגית, והיא זו גם הסיבה העיקרית להפיכה למקום המגן על הסביבה. זוהי גבעה המעידה על כוח מלכותי חזק, מרכז של קבלת החלטות בעלות חשיבות רבה, שימשיך גם לעתיד. סגנון האדריכלות המסורתי והאירופאי המזוהה של עיר המלוכה מעיד על שילובים פוליטיים מגוונים בהיסטוריה המקומית של מדגסקר והיותם בעלי השפעה רבה.

נופיה המיוחדים של הגבעה קשורים לאירועים היסטוריים חשובים, כמו גם למסורות ולאמונות בעלות ערכים פולחניים קדומים יוצאי דופן. האופי הקדוש המובהק של המקום מצדיק את הכבוד ואת ההערצה הרבה שהפגין העם כלפי במשך מאות שנים, ועד היום. האתר הוא עדות לתרבות האוסטרו-אינדונזית, באמצעות פולחנים למיניהם ושיטות חקלאיות שונות (בעיקר השקיה של שדות אורז מדורגים) יחד עם התרבות האפריקאית (זו של מערב ודרום אפריקה). בני המקום מעניקים לגבעה חשיבות רבה וכבוד והם דואגים לבקר בה ולספוג את הרוחניות של המקום, לבקש ברכות של הגנה על החשובים להם ועוד. זהו גם מקום של פולחן ועלייה לרגל עבור זרים במשך מאות שנים וכמובן – אתר תיירותי בולט מאד ברשימת האתרים במדגסקר שאסור לכם לפספס.

Rovan' Ambohimanga
Rovan' Ambohimanga

שימור הגבעה

למרות שאמבוהימנגה מוגנת תחת חוקי המורשת של מדגסקר ונרשמה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, הכללה ב – World Monuments Watch משנת 2012 הפנתה את תשומת הלב לצרכים הדחופים שלה, הקשורים בתחזוקת המבנים שבה. הגבעה התמודדה עם אתגרים רבים, כולל אבטחת משאבים כספיים מספקים לתחזוקה וכן האיום של פיתוח לא מוסדר שסביב הפריפריה של האתר ושינויים פוליטיים שעלולים להשפיע על חוקי המורשת המקומית. בפברואר 2012 הוריקן ג'ובאנה שטפה את האזור והרסה את האתר ההיסטורי. ה – WMF, יחד עם תמיכה של קרן הנסיך קלאוס וסוכנויות מקומיות ביצעו הערכות ראשוניות לאתר ולפיתוח אסטרטגיית שימור. עבודות השיקום החלו בקיץ 2012 והסתיימו בסוף 2013. הן כללו תיקון קירות, התקנת מערכות של איטום וניקוז, שימור עבודות האבן ושיקום הגגות של שני הארמונות שניזוקו גם הם.

הגבעה המלכותית נחשבת להתגלמות הזהות התרבותית המלגזית. היא בעלת משמעות היסטורית, תרבותית ורוחנית עצומה. כבית וכמקום קבורת הריבונים, האתר היה הבירה הדתית של מדגסקר במאה ה-19. פולחן אבות הוא היבט חשוב של התרבות המקומית והאתר נותר מקום פולחן ועלייה לרגל, המושך אליו מבקרים רבים, מתוך מדגסקר ומחוצה לה. הוא דוגמא בולטת לרובה הלגזית ולארכיטקטורת הארמון, הממוקם בתוך נוף תרבותי המשקף מאות שנים של היסטוריה. חלק מהאתר מכוסה ביער קדוש המכיל מינים אנדמיים נדירים של צמחים שונים. בשילוב של סגנונות אדריכליים ילידיים ואירופאיים ובגובה רב כדי להפוך לנקודה אסטרטגית חשובה כל כך, אמבוהימנגה החזיקה מעמד כסמל במשך תקופה ארוכה במיוחד.

מידע שימושי חשוב

האתר פתוח למבקרים בכל יום לאורך כל השבוע, מהשעה 09:00 בבוקר ועד השעה 16:00 אחר הצהריים. אפשר לבקר בגבעה באופן עצמאי וניתן גם להזמין סיור מודרך, היוצא אל האתר עצמו וכולל הסברים חשובים על נקודות חשובות במתחם, כמו גם איזכור אירועים בעלי השפעה רבה על הגבעה, כאלה הלוקחים חלק חשוב ומשמעותי מאד בהיסטוריה המקומית.

שאלות ותשובות על Rovan' Ambohimanga

הגבעה המלכותית של אמבוהימנגה חשובה כל כך שכן היא מורכבת מעיר מלכותית ואתר קרובה, אנסאמבל של מקומות קדושים למקומיים. היא קשורה לתחושות חזקות של זהות לאומית והצליחה, במשך שנים ארוכות לשמור על אופייה הרוחני והקדוש, תודות לתרגולם הפולחני של המגיעים אליה ב-500 השנים האחרונות.

אמבוהימנגה מתוארכת למאה ה-15 וה-16, והתפתחה לעיר הבירה במאה ה-18. היא מקום בעל משמעות דתית והיסטורית בתרבות המקומית, וכך היה ב-500 השנים האחרונות.

הרובה של אנטננריבו חשובה כל כך שכן מדובר בארמון מלכותי במדגסקר, ששימש כביתם של הריבונים במאה ה-17, כמו גם של שליטי ממלכת מדגסקר במאה ה-19.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן